Owrzodzenie żylakowe podudzi

Owrzodzenie żylne podudzia jest jedną z najcięższych postaci chorób żył. Ci z Państwa, którzy cierpią z jego powodu wiedzą jak bardzo utrudnia ono życie. Powszechnie stosowane leczenie nie przynosi spodziewanych rezultatów. Jest mało skuteczne, długotrwałe a nawet jeśli dojdzie do zagojenia owrzodzenia to prawdopodobieństwo jego nawrotu jest bardzo duże. Podstawową przyczyną takiego stanu rzeczy jest stosowanie tylko niektórych elementów prawidłowej terapii. W naszej placówce przyjęliśmy wielokierunkowy model leczenia obejmujący leczenie miejscowe rany, kompresoterapię i ostatecznie likwidację refleksu żylnego, gdy jest to tylko możliwe.
W czasie pierwszych wizyt na podstawie wywiadu, badania chorego i wyników badań dodatkowych (badanie dopplerowskie, USG Color Doppler naczyń) ustalana jest przyczyna owrzodzenia. Dokonuje się też opracowania rany i usunięcia tkanek martwiczych. Następnie na ranę zakładany jest specjalistyczny opatrunek. Ostatnim elementem jest opatrunek uciskowy obejmujący zazwyczaj kończynę do wysokości kolana. Prawidłowo dobrany opatrunek składa się z kilku warstw opasek o różnej funkcji i strukturze. Część z nich zmieniana jest co kilka dni, inne chorzy wykorzystują znacznie dłużej.
Dalsze leczenie polega na systematycznym i starannym leczeniu miejscowym. W naszym ośrodku stosujemy opatrunki najnowszej generacji renomowanych firm. Zazwyczaj chorzy wykonują część opatrunków samodzielnie.
Kiedy dojdzie do oczyszczenia rany, jeżeli istnieje taka możliwość, wykonuje się operację lub skleroterapię układu żylnego, co znacznie skraca czas leczenia i skutecznie zapobiega nawrotom owrzodzenia
Istotnym elementem leczenia jest stosowanie zabiegów dodatkowych np. naświetlania rany światłem spolaryzowanym (Bioptron) lub okresowe stosowanie przerywanego masażu pneumatycznego.
W miarę upływu czasu większość czynności związanych ze zmianą opatrunków chory lub jego rodzina wykonują samodzielnie. Pracownicy naszej placówki jedynie okresowo kontrolują proces gojenia rany i modyfikują leczenie w zależności od potrzeb.
Dla Pacjentów, którzy nie mogą przyjeżdżać do Poradni istnieje możliwość wizyt domowych. Niestety nie wszystkie etapy leczenia mogą być realizowane w domu chorego.
Niemożliwym jest w kilku zdaniach opisać całość długotrwałego i złożonego procesu leczniczego. Na wszystkie Państwa pytania odpowiedzą nasi pracownicy.

Owrzodzenie żylakowe podudzi fot. 1
Owrzodzenie żylakowe podudzi fot. 2