Operacja przepukliny pachwinowej

Przepuklina to miękki guz pojawiający się w okolicy pachwinowej, często samoistnie znikający w pozycji leżącej a powiększający się podczas stania lub kaszlu. Przez długi czas może nie sprawiać żadnych dolegliwości, ale nie leczona może prowadzić do wielu bardzo poważnych powikłań z martwicą fragmentu jelita włącznie.
Operacja przepukliny pachwinowej wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym. Stosujemy technikę Lichtensteina polegającą na wzmocnieniu osłabionej ściany kanału pachwinowego przez wszczepienie siatki tworzywa sztucznego o wymiarach 7 x 15 cm. Zabieg trwa około 45 minut i nie towarzyszą mu dolegliwości bólowe. Po około 1 godzinie od zabiegu chory samodzielnie udaje się do domu. Do pracy można przystąpić już po kilku dniach. W 7 dobie od zabiegu usuwane są szwy skórne. Nierozpuszczalna siatka pozostaje w miejscu wszczepienia na zawsze chroniąc przed nawrotem przepukliny.

operacja przepukliny pachwinowej łódź
UWAGA !!!
W związku z coraz częstszym bezobjawowym nosicielstwem tzw. drobnoustrojów alarmowych (np. niektóre szczepy gronkowca złocistego) przed operacją konieczne jest pobranie wymazów z nosa i pachwin a czasami odpowiednie leczenie przeciwbakteryjne przed operacją.

Badania laboratoryjne przed operacją przepukliny:

  • morfologia krwi
  • APTT, PT
  • poziom elektrolitów (sód, potas, chlorki)
  • wymaz z nosa i pachwin (identyfikacja i antybiogram)