Anoskopia

Anoskopia to badanie polegające na oglądaniu kanału odbytu i końcowego odcinka odbytnicy. Podczas badania lekarz wprowadza do odbytu pacjenta specjalny, jednorazowy wziernik (w kształcie rurki), który umożliwia ocenę wzrokową błony śluzowej, pobranie wycinków ze zmian lub wykonanie niektórych zabiegów (np. leczenia hemoroidów) Wskazaniem do wykonania anoskopii są dolegliwości związane z okolicą odbytu takie jak ból, świąd, krwawienie, podejrzenie nowotworów.
 
Przygotowanie do anoskopii.
Przygotowanie polega na wykonaniu w dniu badania na 2-3 godziny przed umówioną wizytą wlewki doodbytniczej (mała lewatywa) z preparatu RECTANAL lub ENEMA. Nie ma potrzeby pozostawania na czczo, można zjeść małe śniadanie, można pić.
 

Rektoskopia

Badanie dolnego odcinka przewodu pokarmowego polegające na założeniu przez odbyt wziernika (pod postacią plastikowej rurki) umożliwiającego obejrzenie wnętrza tej części jelita i ocenę zmian błony śluzowej. Pozwala na diagnostykę hemoroidów, szczelin odbytu, polipów, nowotworów i chorób zapalnych w badanym odcinku jelita. Najważniejszymi wskazaniami do badania są krwawienia z odbytu, wyciek z odbytu, ból, świąd lub pieczenie w okolicy odbytu, podejrzenie polipów lub guzów odbytnicy. W trakcie badania poza oceną wzrokową możliwe jest pobranie wycinków do badania histopatologicznego.
 
Przygotowanie do rektoskopii.
Przygotowanie rozpoczyna się w dniu poprzedzającym badanie wykonaniem w godzinach wieczornych wlewki doodbytniczej (dostępne bez recepty preparaty – RECTANAL, ENEMA), można zjeść lekkostrawną kolację. W dniu badania na 2-3 godziny przed umówioną wizytą należy ponownie wykonać wlewkę doodbytniczą. W dniu badania można pić.